A lovak ltsa
A lnak, mint zskmnyllatnak lehet legszlesebb terletet kell tltnia, hogy a veszlyeket minden irnybl szlelhesse. Legels kzben csupn a fej kis fordtsval egsz krnyezett beltja. A szemek a fej kt oldaln helyezkednek el, gy lttere igen szles, de csak a kzvetlenl eltte lev V alak mezt ltja mindkt szemvel, csak itt kpes felmrni a tvolsgot. Az oldals terleteket egy szemmel ltja, itt nem lt lesen, de a legaprbb mozgsokat is rzkeli.
 1.bra: A l trltsa 4: egy szemmel ltott terlet, 3: kt szemmel, trlts, W: holt tr
Ezrt ijednek meg knnyen a lovak, ha valami hirtelen megmozdul a krnyezetkben. Ltjk a mozgst, de nem tudjk, mi az s milyen messze van. Ezrt, ha tehetik, felje fordulnak s mindkt szemmel megvizsgljk. Az ember kpes a kzeli s a tvoli trgyakat is lesen ltni, mert szemmozgat izmai a szemlencse grblett megvltoztatjk, ezltal a szem belsejbe lp fny mindig les kpet rajzol az ideghrtyra. A l esetben ez kevsb lehetsges, mert szemmozgat izmai nem elg fejlettek. Ezt a htrnyt a termszet gy egyenltette ki, hogy az ideghrtya tvolsga a lencstl nem mindenhol egyforma, a l fejnek felemelsvel vagy leengedsvel kpes a fnysugarakat az ideghrtya ms-ms pontjra irnytani, ezltal a kp lessgt vltoztatni. Minl tvolabbi trgyat nz a l, annl magasabbra kell emelnie a fejt. Fontos teht, hogy a biztonsgrzet elrshez nlklzhetetlen tiszta lts elrse felttelezi a fej s a nyak szabad mozgst! Ez az egyik oka annak, hogy a l nha kimondottan harcol a fejrt. A msik, hogy a tlzott mozgskorltozs pnikba hajszolja a lovat.
 2. bra: A l szemnek hosszmetszete. Fejt magasabban vagy alacsonyabban tartva klnbz tvolsgban lev trgyakat kpes lesre lltani, mert ezltal a fnysugarak az egyenltlenl grblt rerina ms-ms rszre esnek
A lovak a szneket is mskppen ltjk, mint az ember. Ltnak szneket, de sznspektrumuk szkebb.
 3. bra: Az ember s a l ltspektruma
gy tnik, legjobban a srgt, narancssrgt s pirosat ltjk, de meg tudjk klnbztetni a zldet is, a kkkel azonban mr problmik vannak. A lovak hasonlkppen ltnak, mint a sznvak emberek, vagyis nehezen tudjk megklnbztetni egymstl a piros s zld sznt, valamint, hogy sok mindent tbb vagy kevsb kknek, srgnak vagy szrknek ltnak.
Minden emlsnl kt fajta fnyelnyel receptor van: plcika alak s csapsejtek. A vkony, rendkvl rzkeny plcikk a vilgossg s sttsg rzkelsrt felelsek, s ezrt mindenekeltt szrkletben, illetve jszaka aktv llatoknl fordulnak el nagy szmban. A lovaknak becsls alapjn 20-szor annyi plcika alak, mint csapsejtje van, gy sttben sokkal jobban ltnak, mint az ember, st, egy, az ideghrtya mgtti fnyvisszaver rteg segtsgvel szinte olyan jl, mint a baglyok. Viszont a l szeme nehezebben alkalmazkodika fny s rnyk gyors vltakozshoz. Ez az oka annak, hogy sok l hzdozik attl, hogy stt ptkocsiba vagy helyisgbe menjen.
A sznltshoz mindenesetre a kisebb szmban jelenlv csapsejtek fontosabbak. Kk, piros vagy zld fnyt nyelnek el, s ez alapjn kk, piros s zld csapokra osztottk fel ket. Minl tbb csaptpusa s ltfestke van egy llatnak, annl szlesebb a spektruma a befogott fnynek. Az ember s az emberszabs majmok rendelkeznek mindhrom csaptpussal, ezrt ket trichromt ltsaknak nevezik. Tbb sznrnyalatot meg tudnak klnbztetni, mint a dikromt l. A lovaknak a kutykhoz s ms emlskhz hasonlan csak kt csaptpusuk van.
 4. bra: Az ember s a l ltal ltott sznek
Bakonyi Erika
Felhasznlt irodalom: S. McBane – H. Douglas-Cooper: Lovak s tnyek j Ex Libris Knyvkiad, 1997 Bod I – Hecker W. (szerk.): Ltenysztk kziknyve Mezgazda Kiad, 1998, Budapest Jose Hermsen: Lovak enciklopdija Ventus Libro Kiad, 2006, Budapest Lovas Nemzet Rajtengedly vizsga - munkafzet |