Mirt tudnak llva aludni a lovak?
Neknk, ktlbon jr llnyeknek meglehetsen furcsa lenne, ha llva kellene aludnunk - fleg akkor, ha nincsen a kzelnkben valamilyen alkalmatossg, aminek tmaszkodhatunk -, hiszen testnk nem ehhez a pihensi formhoz alkalmazkodott, altmasztsa s anatmija nem teszi lehetv, hogy knyelmesen lldoglva szenderljnk lomba. A l - s mg ms nagytest hzillat, pldul a szarvasmarha - azonban tlnk eltr testfelptse miatt alkalmas arra, hogy ll helyzetben pihenje ki magt. Mgis hogyan kpes erre?
A lovak slypontja a mells vgtagok irnyba toldott, s mivel kulccsontjuk nincsen, ezrt a trzs a kt mells vgtag kz mintegy hevederbe fekdve (az n. als frszizmon keresztl) rgzl. Az ells lbak kizrlag izmosan kapcsoldnak a trzshz, s a megfelel emels, elrehalads s altmaszts rdekben tbbszrs rugz rendszert kpeznek. A fels rugz rendszert a vll- s a knykzlet, az als rugz rendszert a csd-, a prta- s a patazlet alkotja. A kt rugz rsz kztt elhelyezked tmaszt oszlop az alkarbl, a lbkzpbl s a lbtbl ll.

ll helyzetben, a testsly vgtagokra val nehezedsekor a knykzlet nyjtott llapotban az eltte hzd s megfeszl ktfej karizomba, mint hevederbe fekszik bele - gy rgzti a fels rugz rendszert. A ktfej karizombl ered nkteg a lbtnyjt izomhoz fut, amely annl ersebben rgzti a lbtcsontokat, minl inkbb feszl a karizom. Ezen kvl a lbt rgztst segtik a hajltrszen elhelyezked szalagok.
A vgtagok terhelst az zletek hajlt felletein egyms fltt elhelyezked inakbl s szalagokbl ll n. hrmas heveder (felletes-, kzps- s mlyheveder) cskkenti, melyek mechanikusan s stabilan rgztik a csontokat.
A hts vgtagokra jellemz az n. frszkonstrukci, azaz hogy a l kptelen a trdzlet hajltsval egyidejleg a csnkzlet nyjtsra (animci http://origo.hu/attached/20050406sot_an_13_web.swf )
. A htuls lbakat a mellskhz hasonlan szalagok, izmok s inak rgztik, lehetv tve, hogy a hts vgtagok a testsly kisebb rszt kevs izomervel tartsk meg. Az izmok kikapcsolsa s a hts vgtag tmasztoszlopknt trtn mkdse legnagyobbrszt a trdzlet hurokszer rgzt szalagrendszernek ksznhet (ez a trdkalcs- vagy patellahurok, ill. -mechanizmus).
A l patelljt (trdkalcs) hrom szalag - bels, kls s kzps - rgzti a spcsonthoz, amelyek kzl a bels s a kzps a trdkalccsal egytt kpes fennakadni a combcsont btykn. A frszmechanizmus miatt a trdzlet rgztsvel egytt kzvetve a csnkzlet is rgzl, hiszen azok csak egyszerre mozgathatk. A trdkalcs rgztett helyzetnek fenntartshoz kis mrtkben az egyenes combizom tnusa is szksges, minek kvetkeztben a l hts vgtagja hosszabb lls utn elfrad - ezrt pihens kzben a htuls lbakat felvltva terheli: az egyik vgtag passzvan tmasztja a trzset, mg a msikban a combizom elernyedsvel kiakad a patella-hurok, s a lb mentesl a tehertl.
Teht a vgtagok anatmijnak sszehangoltsga tezi lehetv, hogy hzillataink llva aludjanak. Felmerlt azonban egy krds: Mr tudjuk, hogy a l hogyan kpes llva aludni, azt azonban mg nem, hogy mirt akar gy tenni? - Termszetesen a lovak is fekv helyzetben pihenik ki igazn magukat, azonban nem vletlenl nem fekszenek le tl gyakran: a vastagbl egy rsze nincs felfggesztve, ezltal nagyobb a blcsavarods veszlye. Tovbb a l menekl llat lvn, termszetnl fogva csak akkor fekszik le, ha teljesen biztonsgban rzi magt. Mivel egyetlen fegyvere a lba, ezrt mindig kszenltben kell llnia, hogy az esetleges tmadsokra minl gyorsabban reaglhasson - azaz elfusson. Termszetes krlmnyek kztt a pihen mnes egy rsze fekve alszik, egy rsze llva bbiskol, egy-kt egyed pedig bren rkdik. Knyelmes istllban a magukat biztonsgban rz lovak jszaka vagy dlidben - amikor tudjk, hogy nem kell hborgatstl tartaniuk - bizony akr mindannyian lefekszenek aludni.
Igaz, hogy kedves ltvny a szalma vagy a zld f kzt piheg kiscsik, illetve a porban nfeledten hemperg l, azonban ngylb trsaink vmillik alatt kialakult pihensi szoksai kizrlag a mi kedvnkrt nem fognak megvltozni. Mirt is vrnnk el ezt, ha egyszer egy ilyen csodlatos rendszer teszi ket kpess az llva alvsra?
Kirly gnes
2005. prilis 19.
Kszlt Stonyi Pter Tams llatorvos, anatmus professzor eladsa alapjn (Mindentuds Egyeteme, 2005. prilis 4.).
Cikk letltve: Western Messenger-www.pknranch.hu |